Felinoterapia patrí medzi jeden z odborov zooterapie. Využíva sa k liečbe somatiských a hlavne psychických porúch a záťaží ľudskej osobnosti formou kontaktu s mačkou. V západnej európe, Izraely, USA má 20 ročnú tradíciu a svoje stále miesto a preukázateľné výsledky na zlepšenie zdravotného a psychického stavu.
Mačky pôsobia ako prírodný biorezonant, dokážu vyhľadať zdravotný problém, zlepšiť náladu, navodiť príjemné pocity ,odbúravajú stres a depresie , zlepšujú jemnú motoriku, motivujú k pohybu i slovu, pomáhajú nadväzovať ľudský aj medziľudský kontakt. Prítomnosť mačky znižuje krvný tlak a tepovú frekvenciu, čo priaznivo pôsobí na srdce. Mačka pomáha pri citovej absencii, napĺňa láskou, teplom, maznaním, prijíma a rešpektuje každého bez rozdielu. Mačka je tichá, vyrovnaná , čistotná, elegantná a vznešená. Má ideálnu veľkosť a pradie, čo je jej najväčšia doména a výnimočnosť v zvieracej ríši , pradenie spokojnej mačky pôsobí upokojujúco a antistresovo.
Felinoterapiou sa prispieva k sociálnej a psychickej podpore detí a seniorov, zmierňujú sa traumy po úmrtí blízkej osoby, kladne sa ovplyvňujú stresové reakcie, zmierňujú zdravotné ťažkosti, zlepšuje psychická pohoda pri depresii a úzkosti.
"Ľudia, ktorí milujú mačky, majú tie najväčšie srdcia." Susan Easterlyová